W mojej praktyce często spotykam się z pytaniami dotyczącymi tego, od czego powinno się zacząć pisanie pracy. Odpowiedź nie jest oczywista - każdy pracuje w swoim tempie, korzystając z dostępnych zasobów (np. czasu, dostępu do bibliotek lub repozytoriów, pomocy prowadzącego).
To, jak będzie wyglądał proces pisania, w ogromnej mierze zależy również od tematu pracy, dyscypliny naukowej oraz rodzaju badania lub badań, na których lub których oprzemy nasz tekst.
Poniżej zebrałam kilka wskazówek, które wynikają z doświadczenia w pisaniu, publikacji i rozmów z osobami, które pragną uzyskać dyplom.
1. Zrozum, co chcesz przekazać.
Zapytaj siebie: Jaki jest cel mojej pracy? Co chcę przekazać innym? Czego chcę dowieść? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci sformułować pytania badawcze i/lub hipotezy.
Przykład: Anna pisze pracę licencjacką na temat polskich ruchów społecznych w latach dwudziestych. Chce udowodnić, że trajektoria ich rozwoju znacznie różni się od tej, którą podążały ruchy społeczne Francji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. W tym celu dokona analizy porównawczej postulatów aktywistów tamtych czasów i zamierzeń ich manifestów.
2. Zapoznaj się z dostępną literaturą oraz zaplanuj spójne badanie.
Skorzystaj z wyszukiwarki Google Scholar i przestudiuj dostępne publikacje naukowe. Wyszukaj odpowiednie artykuły w bazie JSTOR i Project Muse. Sprawdź, jakie publikacje oferują biblioteki Twojej uczelni i Twojego wydziału.
Przykład: Krzysztof bada rozwój sztucznej inteligencji w kontekście edukacji. Wyszukuje on słów kluczowych w języku polskim i angielskim. Korzysta z Google Scholar. Klika on w ikonkę gwiazdki, kiedy napotyka na interesujący artykuł. Potem wraca on do wybranych źródeł.
Następnie zapoznaj się z literaturą na temat metodologii badań w swojej dyscyplinie. Zanotuj nazwiska badaczy i teoretyków, których podejścia badawcze mogą posłużyć Ci w planowaniu własnego researchu. Zapoznaj się z bibliografią artykułów, których problematyka chociaż po części pokrywa się z Twoją własną. Poproś prowadzącego o polecenie właściwych publikacji naukowych.
Przyklad: Marysia pisze pracę na temat rozwoju lokalnych klubów zainteresowań (np. koła szachowego). Skorzysta ona z książki Metodologia Badań Społecznych Stefana Nowaka.
3. Dobrze zaplanuj czas na pisanie.
Postaraj się realistycznie oszacować, ile czasu będzie Ci potrzebne. Weź pod uwagę, że nie wszystko da się przewidzieć.
Zdarzenia takie, jak choroba, brak dostępności wybranej publikacji, oczekiwanie na odpowiedź od promotora, pozostają poza Twoją kontrolą. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że mimo wszystko musisz oddać swoją pracę na czas. Jeśli to możliwe, zaplanuj ukończenie pracy przed ostatecznym terminem.
Przykład: Kacper musi wgrać pracę semestralną do 2 lutego. Jest 10 stycznia, a Kacper nie zabrał się jeszcze za pisanie pracy. Musi on pogodzić studia z pracą (pracuje trzy razy w tygodniu, studiuje w weekendy). Praca musi mieć co najmniej 20 stron, a więc Kacper musi napisać około jedną dziennie. Po pracy jest on czasem jednak bardzo zmęczony i nie ma siły siadać do pisania. W te dni nie będzie on pisał. Zadecydował, że będzie chodzić do biblioteki cztery dni w tygodniu - w te dni, w które nie pracuje. Każdego dnia postanowił ukończyć ustalony fragment pracy. W ten sposób ma on ogromną szansę na dokończenie pisania przed ostatecznym terminem.
Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci w zaplanowaniu pisania Twojej pracy. Życzę wielu sukcesów akademickich (a w przypadku problemów - zapraszam do kontaktu).
Comments